Káva (hovorově kafe) je nápoj z upražených a rozemletých semen plodů kávovníku. Označují se tak i samotná semena, případně semena rozemletá na prášek. Káva je charakteristická svou silnou vůní (aroma) a černou barvou. Obsahuje mimo jiné alkaloid kofein, který povzbuzuje srdeční činnost a zvyšuje krevní tlak. Především se káva pije pro své povzbuzující účinky. Je také velmi oblíbeným nápojem při setkávání lidí a je často podávána po jídle (jako jakási „tečka“ či pro lepší trávení).

 

 

Léčivé účinky kávy

Kolik kávy je zdravé denně vypít? Pokud jsme zdraví, můžeme si denně dopřát 2 - 3 šálky kávy. Ideálně bez cukru a kvůli odvodňovacím schopnostem kávy i s přídavkem čisté vody

  • Lepší paměť, nálada a krevní tlak

Kofein, který káva obsahuje, působí na srdeční činnost a má tak povzbuzující účinky. Lidem s nízkým tlakem může káva pomoct s únavou a malátností. Z krevního oběhu putuje kofein do mozku a povzbuzuje tak nervovou soustavu. Je dokázané, že káva stimuluje a povzbuzuje mozkovou činnost. To má dobrý vliv na náladu, paměť, bdělost a řadu dalších činností. Dokonce snižuje příznaky depresí.

  • Pomůže zhubnout a zlepší fyzičku

Káva je ideálním pomocníkem při hubnutí. Pomáhá totiž spalovat tuky a nastartovat metabolismus. Bude nám také zlepšovat fyzickou kondici. Nejlepšího výsledku dosáhneme, když si dáme silnou kávu půl hodiny před tím, než vyrazíme posilovat. Samozřejmě ji pijme bez cukru a jiných přidaných látek.

  • Snižuje riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby

Podle výzkumů se pitím kávy snižuje riziko cukrovky. Také nás může ochránit před Alzheimerovou chorobou a demencí. Studie totiž také ukazují, že se riziko těchto nemocí s pitím kávy snižuje. Podobně je to také s Parkinsonovou chorobou.

  • Chrání před rakovinou a onemocněním jater

Káva chrání játra a je prevencí proti jejich onemocnění. Dalšími nemocemi, před kterými nás pití kávy chrání, jsou dva typy rakoviny: rakovina jater a kolorektální rakovina. Tyto typy rakovinového bujení jsou na třetím a čtvrtém místě žebříčku nejrozšířenějších typů rakoviny. Navíc studie ukazují, že káva má opravdu velké množství antioxidantů.

Kdo by kávu pít neměl?

Káva může prospívat, stejně jako škodit. Záleží na naší zdravotní kondici. Zatímco zdravému člověku prospěje, u určitých nemocí může uškodit.

  • Při gastritidě káva dráždí žaludek, aktivizuje totiž žaludeční šťávy.
  • Neprospívá při poruchách zažívání, stejně jako při žaludečních a zažívacích problémech.
  • Zvyšuje krevní tlak, proto by ji naopak osoby trpící vyšším tlakem měli pít střídmě.
  • Pravidelná a intenzivní konzumace kávy může vést až k závislosti na kofeinu.
  •  

Věděli jste o kávě?

  • Káva je plodem ovoce. To je při dozrávání podobné třešni a uvnitř má dvě kávová zrna.
  • U nás se setkáme hlavně s dvěma typy kávy: robusta a arabica. Robusta má větší obsah kofeinu a arabica zase větší spektrum chutí.
  • Mezi největší producenty kávy patří Brazílie, Indonésie, Kolumbie a Vietnam.
  • Pochází z Afriky, odkud se dostala do Arábie a pak i do celého světa.

 

 

 

Zdravotní přínosy kávy

Některé údaje naznačují, že šálek denně - nebo dokonce tři - by skutečně mohl být zdraví prospěšný. Je například spojován se snížením rizika vzniku několika druhů rakoviny.