Čaj je kulturní nápoj, připravovaný obvykle louhováním lístků rostliny čajovníku v horké vodě. Pro samotné lístky se také užívá název čaj. Označení čaj se běžně užívá i pro jiné nálevy – pro zápary a odvary různých jiných rostlin (například tzv. ovocné čaje, bylinné čaje nebo šípkový čaj), které se někdy označují jako nečaje. Čaj má díky obsahu kofeinu povzbuzující a stimulující účinky na lidský organismus.

 

 

Zelený čaj

 

Léčivé účinky zeleného čaje

 

  • Elixír mládí, který posiluje imunitu a usnadňuje hubnutí

Zelený čaj působí antibakteriálně a posiluje imunitní systém. Pokud chceme shodit nějaké to kilo, rozhodně nám v tom pomůže. Stimuluje metabolismus a podporuje štěpení tuků. Díky theinu nám dodá také energii. Pro své účinky bývá dokonce označovaný za elixír mládí. Oddaluje totiž proces stárnutí.

  • Silný bojovník proti rakovině

Zelený čaj má silné antioxidační účinky, antioxidantů obsahuje hned několik. Pomáhá bojovat v těle proti volným radikálům, tedy škodlivým látkám, které se do našeho těla dostávají špatným životním stylem. Zabraňuje rakovinovému bujení a riziko rakoviny tak snižuje. V tom mu pomáhají i obsažené polyfenoly, které jsou proti rakovinovému bujení neméně účinné. Zelený čaj obsahuje i třísloviny.

  • Lepší vlasy, kosti a zuby

Tento nápoj nám pomůže i se zuby, působí totiž jako prevence zubního kazu. Zároveň posiluje kosti. Významně přispívá ke kvalitě našich vlasů a pokožky hlavy. Vlasy jsou lépe chráněné před UV zářením, jsou méně suché a tolik se nelámou. Zelený čaj se dokonce dává i do některých vlasových přípravků.

  • Proti depresím, poruchám spánku a vysokému cholesterolu

Zelený čaj dobře působí i na kvalitu našeho spánku. Zlepšuje takzvanou obstrukční spánkovou apnoe, tedy potíže s dýcháním ve spánku. Zelený čaj pomáhá i s depresivními stavy. V krvi nám snižuje cholesterol a zabraňuje kornatění tepen. Pomáhá snižovat tvorbu krevních sraženin. Účinně působí také jako prevence revmatu a léčí i zažívací potíže.

Komu zelený čaj neprospívá?

Zelený čaj obsahuje látky, kvůli kterým by ho měly vynechat děti. Thein je pro ně nezdravý. Vyhnout by se mu měli také lidé s problémy s ledvinami, obsahuje velké množství draslíku, které by pro ně mohlo být škodlivé.

 

 

 

 

Černý čaj

 

Léčivé účinky černého čaje

 

  • Silný antioxidant

Černý čaj je opravdu silný antioxidant. Pitím černého čaje se zbavujeme volných radikálů v našem těle, které můžou poškozovat naše buňky. Mezi antioxidanty černého čaje patří například polyfenoly, včetně katechinů, theaflavinů a karubinů. Přidáním mléka do čaje ztrácí tento nápoj některé ze svých antioxidačních vlastností.

  • Proti obezitě, cukrovce a špatnému cholesterolu

Černý čaj pomáhá jako prevence cukrovky a obezity, je prevencí zvýšeného cholesterolu. Redukuje totiž špatný LDL cholesterol.  Pokud už zvýšený cholesterol máme, černý čaj ho sníží. Podobně sníží i zvýšenou hladinu cukru v krvi.

  • Zdravější srdce

Tento nápoj přispívá ke zdraví našeho srdce. Slouží jako prevence nejrůznějších srdečních onemocnění a snižuje vysoký krevní tlak. Jedna ze studií dokonce ukazuje, že pokud vypijeme tři šálky kvalitního černého čaje denně, snižujeme riziko srdečních chorob o 11 %.

  • Silnější imunita

Černý čaj je skvělý pro zlepšování zdraví střev. Bojuje proti škodlivým bakteriím, jako je třeba i salmonela. Navíc se celých 70 až 80 % imunitního systému nachází právě ve střevech. Pitím černého čaje nejen pomáháme střevům, ale i obranyschopnosti organismu.

  • Prevence mrtvice

Černý čaj slouží jako prevence mrtvice. Ta se objevuje, pokud jsou cévy v mozku ucpané anebo poškozené. Až 80 % případů mrtvice je kvůli špatnému životnímu stylu a stresu. Černý čaj také bojuje proti zánětům a snižuje riziko Parkinsonovy choroby.

  • Zlepšuje pozornost

Kofein a aminokyselina L-theanin zlepšuje pozornost a soustředění. Černý čaj totiž zvyšuje aktivitu mozku a pomáhá k jeho relaxaci. To dokazují i výzkumy. Na rozdíl od kávy působí kofein z černého čaje lépe. 

 

 

 

 

Čaje bylinkové