Imunitou označujeme schopnost našeho organismu bránit se proti vetřelcům z vnějšího i vnitřního prostředí. S těmi se naše tělo setkává prakticky denně a my o nich nevíme právě proto, že náš imunitní systém správně pracuje.

 

http://bylinky.wz.cz/imunita.jpg

 

Bylinky pro imunitu

 

Následně je uveden přehled bylinek, které mohou posílit naši imunitu. 

(Ale pozor, mohou i reagovat s léčivy, je proto výhodný kontakt s lékárníkem nebo bylinkářem!)

 

Bezinka 

http://bylinky.wz.cz/cerny_bez.jpg

má dlouhou a bohatou historii. Bojuje proti infekcím včetně chřipky, herpesu (oparu), virovým infekcím a bakteriálním infekcím. Nemá vedlejší účinky. Využívá se květ, kůra, kořeny i listy.

Bezinky mají jednoznačně léčebné účinky, především protizánětlivé. Využívají se hlavně při nachlazeních, na vředy, popáleniny a řezné rány a její zpracování je velmi různorodé … Bezová šťáva a plody, ale i čaj z kůry a květů jsou osvědčené domácí léky proti nachlazení. Plody obsahují vitamín C, B a ovocné kyseliny, éterické oleje, které se nacházejí i v květech, flavonoidy, a především atokyan, který dodává barvu květům i plodům. Působí jako antioxidant, chrání buněčné membrány před působením škodlivých volných radikálů, zpomaluje proces stárnutí buněk.

Bez černý má několik využití a doporučení, používá se například:

zácpa, průjem, nadýmání je častý problémem každého z nás, využijte tedy bez jako vhodný tišící prostředek proti křečím trávicího traktu nebo ostatním problémům.

působí proti zánětům mandlí kloktáním a také proti bolestivým zánětům (ischias, bolest páteře apod) formou šťávy z plodu.

proti horečkám z nachlazení ve formě horkého nálevu s květy bezu černého. Způsobuje zvýšené vyměšování potu a moče. Pro vyvolání pocení budete potřebovat 2 lžičky květu do jednoho šálku horké vody.


Echinacea

http://bylinky.wz.cz/echinacea.jpg

 má schopnost zmírňovat bolest, snížit zánět v těle, zlepšuje kožní problémy, léčí problémy s dýchacími orgány a zlepšuje duševní zdraví. Sloučenina zvaná echinacein inhibuje bakterie a viry před pronikáním do zdravých buněk.

Řada studií potvrzuje, že echinacea pomáhá imunitnímu systému bojovat s infekcemi a viry, což umožňuje zotavit se rychleji i z případného onemocnění. Snižuje risk rozvoje běžného nachlazení o 55 % a snižuje délku onemocnění o jeden až jeden a půl dne. 

Echinacea má prokazatelně solidní účinky na některé typy virů, co se týče běžného nachlazení však není úplně jasné, zda urychlení léčení je skutečně tak prokazatelné. Účinek se silný především u rhinovirů (způsobujících onemocnění horních cest dýchacích), herpes simplex (oparů) a chřipky (influenzy) typu A, B a C. Dochází k tomu díky inhibici (potlačení) hemaglutininu a neuraminidázy  záleží přitom právě na obsahu hydroxyskořicové kyseliny a době, kdy byl extrakt vystaven slunečnímu světlu.

Kladně působí na horní cesty dýchací, kterým dokáže ulevit i při zánětech a infekcích.

Třapatku nachovou lze nasadit také v případě zánětu močového měchýře a středního ucha. Ženám může navíc pomoci při vaginálních infekcích, mužům zase se zánětem prostaty. Obě pohlaví pak ocení její pozitivní vlastnosti při zánětech dásní, špatně se hojících ranách a dalších problémech s pokožkou. Dle všeho může echinacea pomáhat i játrům a dokonce se o ní mluví jako o součásti podpůrné léčby nádorových onemocnění.

 


Měsíček lékařský

http://bylinky.wz.cz/mesicek.jpg


Sušený květ měsíčku lékařského se v tinkturách či mastích používá při léčbě infekcí, popálenin i hojení různých ran již od 12. století. Tato antivirová bylina obsahuje velké množství flavonoidů, které jsou vlastně rostlinnými antioxidanty – chrání buňky před poškozením volnými radikály a také bojují proti virům, bakteriím a proti zánětu.  Podle lékařského centra Univerzity v Marylandu se někdy používají ušní kapky obsahující měsíček lékařský k léčbě ušní infekce u dětí (vědecké studie nenalezly žádné vedlejší účinky).

Proč se doporučuje:

  • zvyšuje přirozenou obranyschopnost

  • podporuje normální funkci jater a střev

  • podporuje normální funkci dýchacího systému

  • pomáhá při hojení ran a vředů

  • působí jako přirozený antioxidant

     

    Stejně jako v případě mnoha dalších rostlin, má i měsíček lékařský zajímavé léčivé účinky, a to navíc bez jakýchkoli známých vedlejších vlivů na organismus.  Působení je samozřejmě odvislé od toho, jakým způsobem jej budete používat. Níže uvedeme tři varianty.

    • Čaj z měsíčku lékařského. Vhodný je především pro pročištění krve a celkovou podporu krevního oběhu. Dále je účinný při infekční žloutence, problémech s trávením (stimuluje např. činnost žlučníku) anebo při bolestivé menstruaci. Podpůrný může být také při nádorových onemocněních.
    • Mast z měsíčku lékařského. Vyráběna je smícháním nasekaných částí rostliny s vepřovým sádlem či rostlinným tukem. Přikládání masti působí kladně na jizvy (včetně těch pooperačních) či křečové žíly, ale také na různé záněty, spáleniny, omrzliny, vředy, hemeroidy, akné, plísně apod.
    • Tinktura z měsíčku lékařského. Stačí přidat hrst květů do cca 1 litru pálenky a nechat vylouhovat v teplém prostředí. Použití je buď vnitřní, kdy má tinktura podobné účinky jako čaj, anebo zevní. V tomto případě je účinná při léčbě ran i pohmožděnin a pro úlevu namožených svalů.



Česnek

http://bylinky.wz.cz/cesnek.jpg

 – česnečka, topinky - všichni známe. Česnek obsahuje alicin, který má antibakteriální a fungicidní účinky.

 

Jaké má česnek blahodárné účinky?

dezinfekční

protizánětlivé

antimykotické

antiparazitární

antioxidační

posilující

 

Na co česnek pomáhá?

zvyšuje odolnost organismu - bojuje proti virům, bakteriím, plísním a parazitům

posiluje imunitu

bojuje s nachlazením, onemocněním dýchacích cest, zahleněním a astmatem, umožňuje lepší odkašlávání

ničí angíny, bolest v krku a eliminuje zvětšené mízní uzliny

z těla odstraňuje parazity, roupy, škrkavky

normalizuje vysoký i nízký krevní tlak

snižuje cholesterol - snižuje tak riziko aterosklerózy (díky novému objevu vědci zjistili, že česnek obsahuje látky, které červené krvinky přeměňují na sirovodík a ten uvolňuje cévy a zvyšuje prokrvení tkáněmi)

snižuje srážlivost krevních destiček

snižuje hladinu glykémie - krevního cukru

dezinfikuje trávicí systém (ničí Helicobactera pylori, který způsobuje žaludeční vředy)

udržuje bakteriální rovnováhu v trávicím traktu

působí jako přírodní antibiotikum - POZOR! Na česnek si nevytváříme rezistenci jako u antibiotik!

snižuje rakovinná onemocnění (žaludku, tlustého střeva, prsou, prostaty)

rozmačkaný česnek pomáhá v boji s bradavicemi nebo hmyzím štípnutím

má dobrý vliv na potenci

 

Kozinec

http://bylinky.wz.cz/astragalus.jpg

 -  zná tisíce let tradiční čínská medicína. Studie z roku 2004 vyhodnotila účinky astragalusu na herpes simplex virus typu 1 a zjistila, že bylina má zřejmou inhibiční (tlumivou) účinnost. Další studie publikovaná v časopise Chinese Medical Sciences Journal konstatovala, že astragalus je schopen inhibovat růst viru coxsackie B u myší. Astragalus má antibakteriální a protizánětlivé účinky a údajně při „životě ve stresu“ snižuje hladinu kortizolu v těle.

Léčebné účinky kozince blanitého

posiluje imunitu a zvyšuje fyzickou odolnost a má protivirové (antivirové) účinky. Rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak, zlepšuje prokrvení kůže, zrychluje krevní oběh a posiluje srdeční sval. Povzbuzuje silné pocení a ulevuje při zadržování tekutin, neboť droga je výrazně močopudná. Navíc léčí záněty ledvin a odstraňuje bílkovinu z moči. Má výrazné antibiotické (a antivirotické) učinky, a to jak na viry, tak i na řadu bakterií působících např. dyzenterii (úplavici) nebo salmonelózu
Bylina je velmi dobrým antioxidantem a imunostimulátorem, zvyšuje odolnost a vitalitu organismu. Chrání jaterní buňky před toxickými vlivy, ale také brání tukové degeneraci jater (steatóze)

Kozinec blanitý je v tradiční čínské medicíně využíván už po tisíce let, a to především pro podporu imunity. Velmi pozitivně totiž působí na obranyschopnost organismu, což je v současné situaci podstatná vlastnost. Jedná se o účinný adaptogen, takže pomáhá zvyšovat odolnosti proti fyzické i psychické zátěži, a to včetně stresu, který má mj. neblahý vliv právě na imunitní systém.

Kozinec blanitý má také antioxidační vlastnosti, takže působí proti volným radikálům a pozitivně účinkuje rovněž na kardiovaskulární soustavu, když např. normalizuje krevní tlak či krevní oběh. Navíc má kladný vliv na močový měchýř a ledviny a ženám může pomoci v období menstruace. Rostlina se dokonce používá i u lidí s HIV, stejně jako u pacientů po radiologii či chemoterapii.

 



Kočičí dráp

http://bylinky.wz.cz/kocici-drap.jpg

 má antivirové vlastnosti a používá se jako přírodní lék na herpes. Bylina působí protizánětlivě (antibakteriálně) a proti plísním. Doporučuje se při žaludečních vředech i u syndromu dráždivého tračníku. Užívá se ve formě čaje.

Jde o oranžově kvetoucí rostlinu s dlouhými listy, která roste v tropickém lese amazonské džungle, kde se jí daří i ve výšce 800 metrů nad mořem. Rostlina má i další názvy, jako je uňa de gato, řemdihák plstnatý, vilkakora či unkárie. Nejznámější bývá u nás právě jako kočičí dráp. Rostlina má silnou hnědou zdřevnatělou lodyhu, která dosahuje výšky až 30 metrů a oplétá se okolo jiných rostlin díky svým trnům. A právě kvůli těmto „drápkům“ vznikl tento netradiční název – kočičí dráp.

Bladodárný a léčivý vliv byliny aneb s čím vám pomůže?

Kočičí dráp má antioxidační, protizánětlivé, antivirové i antibakteriální účinky. Potlačuje růst a rozvoj rakovinových buněk, podporuje obranyschopnost, působí velmi pozitivně na celý centrální nervový systém, snižuje krevní tlak, chrání sliznice trávicího traktu a účinně pomáhá při žaludečních vředech, napomáhá ke zdárné obnově střevní mikroflóry po užívání antibiotik, působí pozitivně i při problému s akné, plísní, efektivně pomůže při pásovém oparu.

Přínosné uplatnění má i u cukrovky, neboť podporuje klasickou léčbu. Bylina je doporučována taktéž kuřákům, neboť podporuje odstranění karcinogenních látek, které jsou obsažené v cigaretovém kouři. Bylina je vhodná při chronickém únavovém syndromu. Pomůže i s léčbou lupénky, zánětem pokožky či alergické reakci.

 



Zázvor

http://bylinky.wz.cz/zazvor_pravy.png

 oslavuje ajurvédská medicína pro schopnost posilovat imunitní systém. Zabraňuje akumulaci toxinů, působících virové, houbové a bakteriální infekce. Užívá se jako přírodní lék na nevolnost, zmírnění bolesti, má silný protizánětlivý účinek.

 

Obsahuje 640 různých chemických látek

Je vytrvalou travní rostlinou tropických oblastí a využívány jsou jeho oddenky. V přírodě se vyskytuji jen málo, ale jistě byste jej nepřehlédli. Dorůstá 150 cm a kvete krásnými žlutými květy. Známou chuť jeho oddenku způsobují různé esenciální oleje. Obsahuji celkem 640 různých chemických látek – například stopové prvky – fosfor, hořčík, sodík, draslík, zinek, železo, vitamíny C a A, B1 a Bn i aminokyseliny.

Všestranné využití

Jeho využití je opravdu všestranné. Léčí nachlazení, katary ( díky protizánětlivým a analgetickým účinkům ), i  špatný krevní oběh. Pokud Vás trápí zimomřivost, nízký tlak , deprese, závratě, bolesti nejen v kostech, artritida, zažívací potíže, menstruační křeče způsobené podchlazením je tu, aby Vám pomohl.

Je odborník na potíže s trávením, zvýšuje tvorbu zažívacích šťáv a neutralizuje kyseliny, potlačuje zvracení, snižuje plynatost. Výborně potlačuje nevolnost při jízdě autem, v těhotenství i před operačním zákrokem, nebo po chemoterapií.
Jako přírodní antibiotikum urychluje hojení povrchových ran a v neposlední řadě je také výborným afrodisiakem.

 

Kořen lékořice

http://bylinky.wz.cz/lekorice.jpg    http://bylinky.wz.cz/lekorice-ostnita.jpg

Několik výzkumů potvrzuje také antivirovou aktivitu kořene lékořice zejména kvůli obsahu triterpenoidu. Rychle ulevuje od bolesti v krku, od kašle, od bolestí, či symptomů syndromu dráždivého střeva. Je dobrou prevencí a pomůže i u nemocí, jako je hepatitida C, HIV a chřipka.

Nejen, že posiluje imunitu, zmírňuje únavu a tiší případný kašel při onemocnění horních cest dýchacích, je to zároveň účinný lék při hojení ran a zklidňuje menstruační potíže. Lékořice je doporučována takřka u všech zánětlivých onemocnění.  S její pomocí se léčí i kožní onemocnění. Velmi spolehlivě působí v boji s hepatitidou, kdy dokáže dokonce potlačit virus, jenž ji vyvolává.

Užívání lékořice je doporučováno zejména při problémech s dýchacími cestami. Díky svým vlastnostem totiž dokáže pomoci při takových těžkostech jako kašel či zahlenění. Velmi dobře ovšem působí i při zažíváních potížích, tedy při zácpě, nadýmáni, žaludečních vředech apod. Lékořice umí pomoci také v případě komplikací s různými záněty. Navíc působí antisepticky, močopudně, dokáže rozpouštět močové kameny a pomáhá při kožních problémech.

Lékořici setou lze doporučit i pro úpravu látkové výměny a k posílení imunity, neboť pozitivně působí na činnost imunitního systému. Tato bylinka je ovšem vhodná i při ryze ženských problémech, a to zejména při menstruačních a klimakterických potížích, neboť má hormonální účinky. Podporuje ale také činnost nadledvinek, má regenerující vlivy na slinivku, snižuje hladinu cholesterolu a umí pomoci i při rozmanitých alergiích.



Olivový list 

http://bylinky.wz.cz/olives.jpg

pomáhá u běžného nachlazení, ale i u kvasinkového onemocnění, meningitidy, pneumonie, chronického únavového syndromu, hepatitidy B, malárie a tuberkulózy. Léčí také infekce zubů, uší a močových cest a je přírodní léčbou pásového oparu. Účinky se intenzivně zkoumají.

protizánětlivé, antibakteriální, protiplísňové, antimikrobiální, antioxidační, adstringentní, fotoochranné vlastnosti

V olivovém listu se po celou dobu jeho růstu koncentruje spousta zdraví složek prospěšných lidskému organizmu. Na předním místě je oleuropein, ten je účinným antioxidantem. V olivovém listu je obsah oleuropeinu až stonásobně vyšší než v olivovém oleji. Dále olivový list obsahuje hydroxytyrosol, triterpeny a polyfenoplasty.
Léčebné účinky těchto složek zahrnují opravdu velké spektrum, třeba jako přírodní lék při léčbě cukrovky či vysokého krevního tlaku – hypertenzi. Snižují totiž krevní tlak i hladinu cukru i cholesterolu.
Výtažky z olivového listu dále účinně pomáhají při nachlazení a v boji s chřipkou. A v neposlední řadě pomáhají bojovat proti dně i v léčbě rakoviny jater, prostaty a prsu.

Olivový list – příprava čaje

  • 10-15 sušených olivových listů (čerstvých klidně i 20) vhoďte do konvice se třemi decilitry vroucí vody
  • Listy vařte na mírném ohni 10 minut
  • Konvici s povařenými listy odstavte a nechejte ještě dalších 15 minut listy vyluhovat
  • Po 15 minutách čaj z olivového listu přeceďte do pohárů

Čaj můžete dochutit citronem nebo medem, ale nejlépe si vychutnáte jeho přírodní aroma a chuť bez dochucování.

 

 

Oreganový olej

http://bylinky.wz.cz/oregano.jpg

obsahuje karvakrol a thymol, které mají silné antibakteriální a antifungální vlastnosti. Je to právě karvakrol, který bojuje s virovými infekcemi, stejně jako s alergiemi, nádory, parazity a chorobami způsobující záněty. (Údajně existuje více než 800 dokazujících vědeckých studií.) 

Z mnoha dobrých účinků dobromysli se nejčastěji využívá její schopnosti čistit zahleněné plíce, pomáhá při úporném suchém kašli, při chronickém kataru a ostatních nemocech průdušek. 

Jak už samotný rodový název napovídá, dobromysl obecná působí kladně na lidskou psychiku, neboť dokáže zklidňovat. Pokud vás tedy sužuje nervové vypětí či nespavost, čaj z dobromysle vám určitě může ulevit. Rostlina se navíc používá jako doplněk při léčbě epilepsie. Zároveň dokáže uvolňovat křečovité stažení hladkého svalstva a využívána je rovněž k výrobě obkladů a osvěžujících koupelí, a to např. u slabších dětí.

Dále má aseptické a protizánětlivé účinky, užívá se při nechutenství a zažívacích obtížích. Doporučována je i v průběhu onemocnění horních cest dýchacích a při nachlazení. Navíc zlepšuje krevní oběh a umí si poradit s plynatostí. V nepolední řadě pomáhá ženám při vynechání menstruace. Dobromysl obecná přitom nemá žádné nežádoucí účinky, takže ji lze bez problémů používat dlouhodobě.

 



Čaga sibiřská

http://bylinky.wz.cz/caga.jpg

 je jedním z nejsilnějších přírodních antivirotik, který vykazuje velký potenciál při léčbě symptomů i sekundárních onemocnění způsobených HIV.

Čaga sibiřská a léčivé účinky

Čaga sibiřská je v lidovém léčitelství využívána odedávna. Obsahuje totiž mnoho účinných látek, mezi které patří polysacharidy, polyfenoly, triterpeny, vláknina, vitamíny nebo minerály. Kladný vliv má přitom na imunitu, kardiovaskulární soustavu i na trávení a zároveň působí antioxidačně. Hovoří se rovněž o jejím pozitivním vlivu na rakovinu, to však nebylo vědeckými výzkumy potvrzeno, alespoň prozatím.

Zajímavosti o rezavci sibiřském

  • Označení „čaga“ pro rezavec sibiřský pochází z ruštiny (чага). Z té ostatně pochází i anglické označení „chaga“.
  • Pokud neseženete čerstvé plodnice, netřeba zoufat. I v oblasti svého původu jsou v tradičním léčitelství nejprve rozemlety na prášek a připravuje se z nich horký nápoj.
  • Čaga sibiřská roste hlavně na jilmu, jasanu nebo jeřabině, ale také na břízách. Právě plodnice z tohoto stromu jsou ruskými léčiteli považovány za nejúčinnější.
  • Největší koncentrace účinných látek je v plodnicích údajně na jaře a na podzim.
  • Prášek z rezavce sibiřského se doporučuje konzumovat 2× denně po jedné čajové lžičce, a to po dobu maximálně dvou měsíců.

 



Schizandra

http://bylinky.wz.cz/schizandra.jpeg

 je bylinka považovaná za jednu z padesáti základních bylin používaných v tradiční čínské medicíně. Je hojně používaná u virové hepatitidy. Používá se jako povzbuzující prostředek při námaze, únavě a přepracování ke zvýšení tělesné a fyzické odolnosti při extrémním zatížení organismu, k revitalizaci v období stresu ke zvýšení obranyschopnosti organismu a navození tělesné harmonie.

Účinné látky jsou představovány směsí tzv. lignanů. Stimulační efekt se dostavuje do 1 hodiny a přetrvává asi 6 hodin. Má protizánětlivé účinky, jako adstringentní prostředek k příznivému ovlivnění chronického kašle a astmatu. Má také účinky protivirové. Mírně upravuje hladinu krevního cukru a krevního tlaku. Příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém, zlepšuje stav nadledvinek, mírně snižuje vyšší hladiny cholesterolu, mírní průjmy, má celkově ochranný účinek na zažívací trakt, ovlivňuje potenci a působí jako přírodní afrodiziakum.

Studie popisující účinky plodů a extraktů Schizandry čínské uvádějí, že má stimulující účinek hlavně v nízkých dávkách, při vyšším dávkování se její účinek nezvyšuje.



Reishi = Lingzhi

http://bylinky.wz.cz/Reishi.jpg   http://bylinky.wz.cz/reishi-duanwood-2.jpg

 (lat. Ganoderma lucidum) je jednou z nejúčinnějších čínských antivirotik. Je zdokumentována v mnoha starověkých i novověkých textech.

Reishi neboli Ganoderma je jednou z nejceněnějších hub tradiční čínské medicíny. V překladu znamená „božská houba nesmrtelnosti“. Její účinky se využívají již více jak 4.000 let.

 

Jak Vám může Reishi – Ganoderma pomoci?

  • posílení imunitního systému
  • podpora fyzického a mentálního zdravotního stavu
  • přírodní prostředek proti stárnutí
  • podpora srdce a oběhu
  • pomoc při poruchách spánku, nervovém neklidu a vyčerpání

 

CBD nepsychoaktivní,

http://bylinky.wz.cz/marihuana.jpg

 legální výtažek z konopné rostliny. Lze koupit ve formě olejů a s mnohem vyšší biologickou dostupností (prochází i hematoencefalickou barierou) lze zakoupit i NANO zpracování CBD ve vodním roztoku.

 

 

 

Imunita - zázrak organismu

 

Imunita je schopností organismu rozeznat choroboplodné zárodky a zneškodnit je. Obrannyschopnost organismu nejčastěji oslabují virové infekce, prochladnutí, ale i vyčerpání a stres. Riziko nákaz výrazně snížíte, osvojíte-li si zdravé návyky.

 

Náchylnost k nemocem nezávisí jen na imunitním systému, ale i na celkovém zdravotním stavu a dobré kondici, proto jsou nejvíce ohrožené malé děti, nemocní a starší lidé, silní kuřáci a alkoholici.

Na správném fungování imunity se podílí několik orgánů - mandle v krku, brzlík, slezina, mízní tkáň a uzliny, kostní dřeň.

Oslabení imunitního systému

  • virové infekce
  • vyčerpání (těžká fyzická práce, vrcholový sport, časté ponocování)
  • prochladnutí
  • znečištěné ovzduší
  • nesprávná strava
  • nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu
  • stres
Imunitní systém nefunguje vždy pro blaho organismu. V některých vážných případech se může obrátit i proti organismu - tzv. autoimunita. Například přechození chřipky může mít za následek závažné chronické komplikace, jako jsou zánět srdečního svalu, zápal plic i selhání srdce u starších lidí. Výjimkou nejsou ani revmatická nebo autoimunitní onemocnění.

Udržte si zdravý imunitní systém

  • jezte lehkou stravu, dostatek zeleniny a ovoce
  • pohybujte se na čerstvém vzduchu
  • dbejte na teplotu a vlhkost vzduchu v místnostech
  • nekuřte
  • omezte spotřebu alkoholu

 

 

 

 

Každé ráno skleničku a imunita se vám vrátí zpět. Nemoci vás budou zdaleka obcházet!

 

Vaše střeva jsou centrem vašeho imunitního systému. Pokud ty nefungují tak, jak mají, tělo ochabne, unaví se a vy budete náchylnější na různé nemoci.

Někoho trápí pravidelné bolesti žaludku, problémy s pokožkou, zatímco jiní mají například závratě.

Vyvážení celkové flóry je jednoduchým řešením pro tyto problémy. Dobré bakterie udrží zdraví celého imunitního systému.

Jablečný ocet v surové formě obsahuje látky, které obsahují kyselinu octovou, která úspěšně ničí špatné bakterie a dodává ty dobré.

Takovou je i kurkuma, která je jednou z nejúčinnějších bylin. V boji proti zánětu vyhrává kurkuma, která je královnou na tento problém.

Obsahuje mnoho antioxidantů, bojuje proti zánětu, léčí syndrom dráždivého tračníku a v kombinaci s kajenským pepřem má ještě i silné antiseptické a protizánětlivé vlastnosti k léčbě střevních potíží.

Med dodává tělu minerály a enzymy a zklidňuje tak celý organismus. Tento silný imunitu posilující nápoj pomáhá v trávení, dodává probiotika do střev a léčí i pálení žáhy. Připravte si tento nápoj doma i Vy!

 

ingredience:

1 čajová lžička kurkumy

1/4 šálku jablečného octa

1/4 šálku medu

1/8 čajové lžičky kajenského pepře

4 šálku filtrované vody

Filtrovanou vodu ohřejte v hrnci a po odložení z plotny do ní přidáme med. Dobře ho promícháme, aby se rozpustil a přidáme kurkumu, jablečný ocet a kajenský pepř.

Potom nalijeme do džbánku a necháme v lednici alespoň 2 hodiny, aby se nápoj ochladil. Pije se ráno, jednorázově, jako panák, na lačno 5 dní za sebou.

 

https://prirodajelek.cz

 

 

9 bylinek, které regenerují plíce, potlačují infekce a zvyšují imunitu

 

Vždy když vás postihne kašel, rýma nebo ucpaný nos, nesahejte hned po lécích z lékárny. Namísto nich zkuste nejprve vyzkoušet přírodní alternativy.

Existuje množství rostlin a bylinek, které zmírňují symptomy infekcí dýchacích cest a předcházejí tak vzniku dalších komplikací.

Dnes vám prozradíme 9 takových bylinek, které posilují imunitu, regenerují plíce, pročišťují průdušky a potlačují infekce.

1) Máta peprná

Máta obsahuje účinnou látku mentol, který uvolňuje stažené svaly respiračního systému a umožňuje tak snadněji dýchat a odvádět ven nahromaděné hleny.

Máta je také bohatá na antioxidanty, které pomáhají předcházet mnoha onemocněním.

2) Kořen divokého celeru (Ligusticum porter)

Tato rostlina obsahuje kafr a další látky, které podporují zdraví plic, zlepšují cirkulaci krve a usnadňují dýchání.

3) Eukalyptus

Výtažky z eukalyptu se dnes přidávají do mnoha pastilek a sirupů proti kašli, protože obsahují látku cineol.

Tato přírodní substance bojuje s ucpanými dýchacími cestami, potlačuje kašel a odstraňuje záněty v nosních dutinách. Antioxidanty z eukalyptu zase posilují imunitní systém.

4) List jitrocele (kopinatý i širokolistý)

Jitrocel je bohatý na mocné antibakteriální, protizánětlivé a antimikrobiální látky.

Pomocí něj byste měli být schopni zmírnit suchý kašel, vyléčit plicní infekce a podpořit produkci hlenů, aby se plíce a dýchací cesty snadněji zbavovali nečistot.

5) Šalvěj lékařská

Šalvěj ve formě silic nebo čaje je extrémně přínosná při onemocněních plic a dýchací soustavy.

Napařování nad horkým vývarem z listů má výborné aromatické účinky na pročišťování přínosných dutin a také zmírňuje bolesti zanícených průdušek.

6) Lékořice

Lékořice podporuje odstraňování hnisavých hlenů, regeneruje sliznice a podporuje imunitu.

Kromě onemocnění plic a hrdla je vhodné i při žaludečních potížích. Pomáhá odstraňovat hleny a tiší podráždění sliznic.

7) Tymián

Tato všestranná bylinka se používá k léčbě ucpaných dýchacích cest, za což vděčí svému mocnému antiseptickému éterickému oleji.

Tymián je silným přírodním antibiotikem a antimykotikem. Pití tymiánového čaje pomáhá čistit plíce od bakterií a virů, které jsou příčinou infekcí.

8) Divizna

Divizna efektivně čistí dýchací cesty od nadměrných hlenů a zprůchodňuje ucpané dýchací trubice v průduškách.

Kromě toho účinně zmírňuje záněty v celém dýchacím systému. Pro přípravu silného bylinného čaje se používají listy i květy.

9) Oregano

Vitamíny, živiny a antioxidanty, které se nacházejí v této přímo zázračné bylince, velmi účinně posilují imunitu.

Nejhodnotnější z těchto látek jsou carvacrol a kyselina rozmarýnová.

Jde o přírodní “zprůchodňovače” dýchacích cest, aby jimi vzduch snadněji proudil. Navíc mají i antihistaminové účinky, čili zmírňují alergické reakce.

Oregano je celkově extrémně užitečnou bylinkou na podporu zdraví dýchacího systému.

 

Které bylinky jsou nejlepší pro posílení imunity?

Třapatka nachová

Třapatka nachová, kterou spíše známe pod svým latinským názvem Echinacea, je spojována především s obranyschopností organismu. Kromě toho má však tato rostlina další léčivé účinky. Účinně ničí viry, bakterie, plísně a neméně známý je také její léčebný účinek při nádorových onemocněních. Užívat ji lze při nachlazení, chřipce, kašli, kožních potížích nebo při zánětech močových cest. Taktéž tiší bolest a pomáhá při otravách potravinami.

Rakytník řešetlákový

Na podporu imunitního systému je výborný i rakytník, přičemž využívanou částí rostliny jsou především její plody. Ty je možné použít jak čerstvé a sušené, ze semen lze zase dělat olej. Rakytník je zároveň cenným antioxidantem a obsahuje vitamin C, A, E a kyselinu listovou. Používat jej můžete nejen v případech oslabení organismu, ale i při poruchách metabolismu.

Šípek

Šípek je známým zdrojem vitaminu C a zároveň nás zbavuje volných radikálů a zpomaluje stárnutí buněk. Ze šípku je vhodné vařit čaj nebo vyrábět sirupy, kdy se vitamin C neničí tepelnou úpravou.

Kopřiva

Kopřiva je důležitou součástí detoxikačních čajů a často doporučovanou bylinou při nejrůznějších detoxikačních kúrách. Navíc obsahuje řadu minerálů a vitaminů a její výhodou je, že je možné ji zpracovat i do pokrmů.

Kustovnice čínská

Kustovnice čínská neboli goji je taktéž výborným antioxidantem. Plody kustovnice obsahují osmnáct druhů aminokyselin, dvacet jedna stopových prvků a velké množství beta-karotenu. Doporučuje se konzumovat při jakémkoli onemocnění či oslabení organismu, rovněž preventivně. Působí proti stárnutí, posiluje obranyschopnost organismu, pomáhá při alergiích a astmatu, odbourává alkohol z těla, posiluje činnost jater a ledvin a podporuje tvorbu červených krvinek.

Meduňka

Meduňka je mimořádným lékem na uklidnění celého organismu. Kromě toho, že působí na nervovou soustavu a psychiku, léčí i všechny orgány těla, uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Také tiší záchvaty kašle a uvolňuje křeče v žaludku

 

Posílit imunitu není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát

 

Asi nikdo netouží být často nemocný. Jenže jak přežít sychravé počasí a všechny ty chřipkové epidemie bez úhony? Jedině tak, že budete posilovat svou imunitu. Díky tmu se vyhnete i pracovní neschopence a pověsti, že sedíte víc doma, než v práci.

 

1. Pozor na přemíru cukrů

Zdravý a vyvážený jídelníček je základ. Vysoký příjem cukru oslabuje imunitu, jelikož cukry konkurují vitamínu C. Ale pamatujte také na to, že citrusy se moc k doplnění vitamínu C v zimním období nehodí – citrusy patří do skupiny ochlazujících potravin. Tudíž místo, aby vám citron pomohl léčit nachlazení, může situaci ještě i zhoršit. Výtečné je bobulovité ovoce, kapusta, česnek, cibule, kyselé zelí, šípkový čaj nebo džem, rakytníkový sirup.

2. Pohyb

Imunita je spojená nejen se zdravým zažíváním, což ovlivníte jídelníčkem, ale také s nervových, pohybovým a kardiovaskulárním systémem. To znamená, že pokud budete líní, bude líný i váš imunitní systém. Hýbejte se pravidelně minimálně půl hodiny denně a začněte trávit více času na čerstvém vzduchu.

3. Pitný režim

Jestliže vypijete jen velmi málo tekutin, pak nemůžete očekávat, že váš imunitní systém bude fungovat naplno. Nečekejte na žízeň, to už je totiž volání vašeho těla o pomoc. Vypijte přibližně 2 litry vody za den. Buď si pitný režim hlídejte pomocí aplikace nebo vypijte sklenku vody hned ráno, pak před snídani, po snídani a následně vždy před a po hlavním jídle a dvě hodiny před spánkem. To vychází za 8 sklenek za den.

4. Vyhněte se stresu

To se možná dobře radí, ale hůř provádí. Nicméně lidé, kteří zdravě jedí, sportují a dodržují spánkovou hygienu vám potvrdí, že jsou vůči stresu víc imunní, než lidé, kteří se zdravému životnímu stylu z různých důvodů brání. Je mnohokrát vědou potvrzeno, že naše psychika ovlivňuje imunitu. Při dlouhodobém stresu se snižuje produkce cytokinů, což z nás činí snadnou oběť pro nemoc. Zkuste zpomalit, začít praktikovat meditace, dechová cvičení, jógu. Cokoliv, co vám pomůže zmírnit stres.

5. Zdravý spánek

Spát jako Šípková Růženka je snem každého. Jestliže nedodržujete zdravé stravování, pravidelně necvičíte, kouříte, máte nedostatečný pitný režim, jste často a hodně ve stresu, pak není divu, že máte problémy ze spánkem. Jedno souvisí s druhým. Nedostatek spánku vytváří stresové hormony – trochu jako začarovaný kruh. Pokud chcete zažít zdravý spánek 7 až 9 hodin vkuse, budete muset začít dodržovat zásady zdravého životního stylu, což posílí i vaší imunitu.

6. Otužování

Jestli vám něco pomůže posílit imunitu, pak je to mimo výše uvedených bodů také otužování. To by mělo být vaší prioritou. Otužování neposiluje pouze imunitu, ale i vašeho ducha. Opustit zónu komfortu a pustit na sebe proud ledové vody, to už vyžaduje tvrdou náturu a sebedisciplínu. Víte, že sparťane už od malička takto utužovali své děti? Hned po narození je ponořili do ledové vody. Neříkáme, abyste praktikovali totéž, ale o zdravotních bonusech otužování bylo již napsáno mnohé. Pro každého otužilce je rýma neznámý pojem.

7. Doplňky stravy

Jestliže nejste schopní doplnit potřebné minerály, vitamíny, probiotika a další důležité živiny stravou, pak sáhněte po doplňcích. Určitě to však neznamená, že máte polykat hrsti pilulek, sypat do sebe protein či kolagen po hrstech a pít jen šumivé nápoje s vitamíny. Doplňky stravy mohou mít různou podobu a hodit se mohou například v době po léčbě ATB, po operacích apod.

Případně je lze přidávat do jídel (smoothie, kaší) v podobě sušeného prášku z nějakého ovoce, mořských nebo sladkovodních řas. Některé doplňky mohou mít i příchuť a doladí chuť vašeho jídla. Doplňky stravy můžete i různě střídat nebo je užívat v době, kdy cítíte potřebu posílit imunitu. Vybrat si můžete i víc přírodní cestu formou bylinek a vzácných rostlin.

 

 

https://svetkreativity.cz

 

http://bylinky.wz.cz/aloe-vera.jpg

 

Bylinky na posílení imunity

Naše schopnost imunity je částečně dána geneticky, ale také závisí na způsobu našeho života. Vliv na ni má naše fyzická aktivita, míra stresu, kterému jsme vystavováni a spousta dalších faktorů. Pokud je naše imunita slabá, mohou nám pomoci bylinky na posílení imunity.

  • Aloe vera náš organismus čistí a posiluje. Čistí tělo od toxinů a tím ho zbavuje zátěže.
  • Česnek, cibule a křen jsou jednak zdrojem vitamínů a minerálů, ale také jde o přírodní antibiotika.
  • Echinacea je svou schopností posilovat imunitu proslulá. Dokonce se někdy používá i jako podpůrný prostředek v boji s rakovinou.   
  • Eleuterokok ostnatý zvyšuje obranyschopnost našeho organismu zejména před stresem.
  • Jinan dvoulaločný má posilující vliv na imunitu a funguje také jako antioxidant a stimulant krevního oběhu.
  • Kopřiva je součástí čistících čajů a doporučuje se pro detoxikační kůry.
  • Kustovnice čínská je detoxikační a antioxidační bomba, která posiluje obranyschopnost organismu.
  • Lapacho odstraňuje z těla těžké kovy, normalizuje činnost orgánů a pomáhá likvidovat nežádoucí mikroorganismy.
  • Lichořeřišnice je zdrojem vitamínů a minerálů, ale také má antibiotické účinky. Funguje dobře jako léčba mnoha nemocí, ale také jako prevence.
  • Šalvěj, tymián, meduňka a máta jsou bylinky na posílení imunity a velmi šetrná přírodní antibiotika. Čaj z nich pomáhá léčit angínu nebo chřipku, ale slouží i jako prevence.
  • Šípek je zdrojem vitamínu C, který je pro imunitu zcela nezbytný. Zároveň jde i o antioxidant, který zpomaluje stárnutí buněk.
  • Rakytník řešetlákový je skvělým stimulantem imunity. Jeho plody jsou plné vitamínu C a antioxidantů.
  • Ženšen má účinky na obranyschopnost organismu, které jsou dokázány studiemi.

 

 

Posilujte svou imunitu

 

Počasí k nám už delší dobu není příliš shovívavé. Pomalu vytahujeme rukavice, kabáty a šály. Ráno se probudíme do mrazu, přes den přecházíme z tepla do zimy a naše imunita trpí. Jestliže nechcete neustále prohrávat boj s nachlazením, čtěte dále. Poradíme vám, jak si posílit imunitu a vyhnout se tak nemocím.

Hlavním úkolem imunitního systému je obrana proti nejrůznějším virům, bakteriím, toxinům a alergenům. Na odolnost organismu má vliv jak vnitřní prostředí organismu, tak i vnější vlivy. Je patrné, že nachlazením a chřipkovými stavy trpíme ve větší míře především na jaře a na podzim, kdy dochází k náhlým teplotním rozdílům a kdy je vnější prostředí ideální pro rozmnožování výše zmíněných patogenních organismů. A právě v tomto období je nutné našemu organismu pomoci. Celých 70% našeho imunitního systému sídlí v našem zažívacím traktu, proto je správné stravování velmi důležitou složkou prevence proti nejrůznějším onemocněním. Dalšími důležitými složkami prevence je pohyb, dodržování pitného režimu, otužování a užívání správných potravinových doplňků – především vitaminů a bylin.

Zdravá a vyvážená strava

Základem je celoroční zdravé stravování s omezením živočišných bílkovin a tuků, mléka a mléčných výrobků, škodlivých konzervantů, bílého cukru a bílé mouky. Důležité je také pravidelně snídat a doplňovat tekutiny. V tomto období je vhodné pít bylinkové a zelené čaje nebo ovocné šťávy. Potěšíme ale i milovníky vína. Sklenka vína (nejlépe červeného) je optimálním množstvím alkoholu, které zdraví neškodí, ale naopak prospívá. Víno obsahuje zejména polyfenoly, látky s protirakovinným účinkem, a účinné antioxidanty, které zpomalují stárnutí buněk a zvyšují imunitu.

Pravidelný pohyb a otužování

Ačkoliv počasí zrovna nevybízí k procházkám, přemožte svou lenost a skepsi a zajděte se provětrat společně s vaším domácím mazlíčkem nebo přáteli. Snažte se každý den po probuzení protáhnout tělo, nebo si alespoň dvakrát týdně zajděte zaplavat či zacvičit jógu. Několik let přetrvávající způsob prevence – otužovánístále platí. Po každé koupeli se oddejte vlažné sprše. Ze začátku pomalu přecházejte z teploty vody, na kterou jste zvyklí, až k vlažnější. Postupem času se tento rituál stane pravidelností a nebudete se bránit chladnější teplotě vody. Vlažnou sprchu je vhodné si dopřát především ráno, kdy „startujeme“ organizmus. Když poté vyjdete z domu do mrazivého počasí, bude pro vás okolní teplota přijatelnější.

Vitamíny a bylinky – zázrak přírody

S posílením imunity nám může pomoci nespočet potravinových doplňků. Vybírejte tablety s obsahem komplexního souboru vitamínů. Prospěšné pro imunitu jsou především vitamíny A, B6, C, E, zinek a selen. Z bylin je prospěšná echinacea (třapatka nachová), aloe vera, kopřiva, šípek a ženšen. Výbornými zdroji vitamínů a minerálů jsou také česnek a cibule. Jsou navíc i přírodním antibiotikem, můžeme je použít jako doplněk stravy při nemocích, ale také jako prevenci před nimi.

 

 

 

Jak nám slouží k prevenci a ke zdraví bylinky?

http://bylinky.wz.cz/herbs.jpg

Echinacea - slouží jako prevence v obdobích zvýšeného výskytu chřipkových nákaz v studených a vlhkých ročních obdobích. Má značnou antibiotickou aktivitu, a to nejen proti bakteriím, ale také proti některým virům.

Zázvor - 25g čerstvého zázvorového kořene najemno. Zalít 2 dl vařící vody. Nevařit! Přecedit přes jemné sítko do větší nádoby a doplnit vroucí vodou do 4-5 dl. Horký nechat odstát. Nepřipravovat koncentrovanější, velmi silně pálivý, mohl by podráždit žaludek, játra. Užívat maximálně 2-krát denně. Zázvorový čaj se doporučuje i při těhotenských nevolnostech. Je však připravit na to, že má pikantní chuť.

Jitrocelový sirup tlumí suchý, dráždivý kašel.

Břečťanový sirup podporuje vykašlávání.

Lipový čaj - poslouží na vypocení při teplotě.

Šalvěj - silný odvar na kloktání při zánětech hrdla, angíně.

Bazalka - do vaření i jako čaj proti kašli.

Šípkový čaj - jako prevence nebo i během léčby.

Bez černý - čaj a sirup, pomáhají při horších stavech, teplotě.

Čaj z jablečných slupek: dobře působí při vykašlávání.

Čajová směs při nachlazení: 30g heřmánku, 30 g lipového květu a 20 g tymiánu smícháme a jednu polévkovou lžičku bylinek zalijeme 1/4 litru horké vody. Necháme 10 minut vyluhovat, pak se může osladit - ideálně medem a pije se teplý.

Rakytník - tak to je bohatý zdroj na vitamin C, protože obsahuje více než desetinásobek vitaminu C jako má pomeranč, organické kyseliny a stopové prvky a výrazně posiluje imunitní systém. Přípravky z něho se používají především jako účinná prevence proti chřipkovým onemocněním, jako doplněk léčby při problémech se žaludkem, a při léčení očních problémů.

http://bylinky.wz.cz/fruit.jpg